Firmware Bozulma Arızaları

Firmware (bellenim), sayısal veri işleme yeteneği bulunan harddisk, modem gibi bilgisayar donanım ve bileşenleriyle, cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi, mp3 gibi  bazı elektronik eşyalarda da bulunan donanım yazılımıdır. Bu donanım veya cihazların kendisinden beklenen işlevleri nasıl yerine getireceklerini bildiren, mikroişlemcinin komut seti ile yazılmış ufak kodlardan oluşan yazılıma verilen addır. Bu yazılım, cihazın kontrol programını barındırır. Donanım yazılımı ROM, EEPROM (electrically erasable programmable read-only memory), flaş bellek gibi kalıcı bellekte saklanır. Firmware salt okunur ancak yazılamaz kodlardır.

Bir cihaz yazılımının değiştirilmesi, cihazın ömrü boyunca ya hiç yapılmaz ya da sadece birkaç kez yapılır. Çoğu cihazların firmwareleri üretim aşamasından sonra değiştirilemez. Donanım yazılımında güncelleştirme, ya yazılım hatası ya da cihaza yeni bir özellik eklemek için yapılır. Bunun için mikroçip ROM’u değiştirilmesi gerekebilir veya donanımın özel bir yöntemle tekrar programlanması gerekir. Böylesi bir işleminuzman olmayan kişi ve firmalar tarafından yapılması ise zor ve tehlikelidir.

Firmware arıza ve sorunlarınızda,  bunun için gerekli cihaz ve ekipmana sahip Mavdisk Veri Kurtarma Hizmetleri ve Bilişim Şirketi size doğru çözümü uzman ekibi ile sağlayacaktır.

firmware