HDD Kart Arızaları

Eğer bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz hard diskiniz, (HDD – hard disk drive) bir gün çalışmamaya karar verirse ve sistem artık hard diski hiçbir şekilde tanımıyorsa, HDD kartınızın arızalı olma olasılığı çok büyük bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda verilerinizin kurtarılması mümkündür ancak kullanıcının hard disk kartı üzerinde çok fazla deneme yanılma yapmaması gerekmektedir.

Eski model birçok HDD kart arızası yaşandığında, benzer model ve özelliklere sahip (kafa, sektör, kapasite) donör HDD kartı değişimi ile çoğu zaman bilgilere ulaşabilmek mümkündü. Ancak yeni nesil HDD başlangıç bilgileri HDD plakalarında ve HDD ana kartı üzerinde bulunan çiplerde bulunduğundan kart değişimi yapılsa bile, HDD bilgisayar ve diğer cihazlar tarafından tanınmayacaktır. Yapılacak işlem eski karttaki firmware, seri numarası, sektör ve başlangıç bilgilerini donör HDD den alınan karta yeniden eprom programlama cihazları ile yazılmasıdır.

Bu yöntemle HDD özel kurtarma donanım ve yazılımları ile kartın üzerindeki çipte yer alan bilgilerin yedeği alınıp yeni karttaki çipin üzerine yazdırılır. Ancak bu yöntemde hem özel bazı bilgisayar kartlarına hem de pahalı yazılım ve terminal aparatlarına ihtiyaç duyulacaktır. HDD içindeki plakalarda, kafalarda yada motor arızalarında ise bu yöntem işe yaramayacaktır.

Mavi Veri Kurtarma Hiz Tic Ltd Şti Şirketi olarak hard disk drive kart arızalarında uzmanlaşmış ekibimizle size her zaman bir telefonla ulaşılabilecek yakınlıktayız.