HİZMET SÖZLEŞMESİ

İşbu sözleşmede kullanılan aşağıdaki terminolojiler bu sözleşmenin tamamında geçerli olup, terminolojinin, tekil, çoğul, büyük harflerle yazılması anlam bütünlüğünü değiştirmez. Bundan böyle:

Mavidisk Veri Kurtarma ve Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. : “Mavidisk Veri” veya “ŞİRKET”

– Veri kaybına uğrayan websitemiz kullanıcıları, Gerçek ve Tüzel Kişiler: “müşteri”

www.mavidatakurtarma.com : “website”

– Veri kaybı arızası ya da sorun yaşadığınız her türlü dahili veya harici (SSD, SAS, SATA, SCSI, FC, IDE, ATA, HHD, NAS, RAID) hard diskler, memory, hafıza kartları, usb stick, flash bellek, CD/DVD, yedekleme kartuşları ya da diğer her türlü yazılımsal, fiziksel veri saklama üniteleri “cihaz”,

– Kargo, Kurye Firmasi veya Personeli: “kargo” diye anılacaktır.

Taraflar: Mavidisk VERİ ve MÜŞTERi

Amaç: Veri kurtarma ve analiz hizmeti almak amacıyla ulaştırdığınız her türlü cihazlardan verilerin olabidiğince eksizsiz ve tamamının kurtarabilmesinin sağlanması.

Sözleşme/ Kullanım Şartları:

1- Müşteri, Mavidisk VERİ’ya veri kurtarma ve/veya analiz hizmeti almak üzere ulaştırdığı ya da teslim ettiği cihaz ve cihazların içerisindeki kurtarılmasını istediği tüm medya, bilgi ve verilerin ve varsa şifrelerin kendisine ait ve yasal sahibi olduğunu, cihazların üzerinde herhangi bir yasal hükümlülük ve kısıtlama olmadığını, cihaz ve verilerin hiçbirinin devam eden veya beklenen herhangi bir yasal işlem, soruşturma veya hükümet incelemesine dahil olmadığını kabul ve taahhüt eder. Mavidisk VERİ cihazların ve içerisindeki bilgilerin mülkiyeti, içeriği ile varsa konusunda hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2- Mavidisk VERİ’ya veri kurtarma ve/veya analiz hizmeti almak amacıyla ulaştırdığınız her türlü cihazınızı yazılımsal ve fiziksel durumuna göre; arızalı, bozuk, sorunlu ve veri kaybına uğramış olarak kabul etmiş bulunursunuz.

3- Mavidisk VERİ, cihazınıza veri kurtarma ve/veya analiz yapmak amacıyla her türlü fiziksel veya yazılımsal müdahaleyi yapar.

4- Mavidisk VERİ veri kurtarma ve analiz hizmetleri sürecinde cihazın satıcı ve üreticisi tarafından sağlanan (varsa) garanti şartlarının bozulmaması için en üst seviyede özeni gösterir ancak bunu her zaman garanti edemez.
– Eğer yukarıda belirtilen durumlar sizin durumunuzla uyuşmuyorsa ya da tercih önceliğiniz verileriniz değil veya sözkonusu müdehalelerimiz sonucunda cihazınızın garanti dışına çıkabileceğini düşünüyorsanız, lütfen cihazınızı Mavidisk VERİ’ya ulaştırmayınız ya da teslim etmeyiniz.

5- Veri kurtarma ve analiz hizmetleri sürecinde cihaza yapılacak fiziksel ve yazılımsal müdahale sonucunda cihaz Mavidisk VERİ tarafından teslim alındığı andaki fiziksel ve yazılımsal durumundan farklı bir hale gelebilir. Müşteri fiziksel ariza durumunda disk kapağının açılmasını kabul eder. Müşteri, veri kurtarma, ücretsiz analiz hizmetlerinden vazgeçmiş olsa bile cihazı bu şekli ile geri almayı kabul eder.

6- Mavidisk VERİ veri kurtarma ve ücretsiz analiz hizmetinin başarıyla sonuçlanması için elindeki tüm olanaklarını azami oranda kullanmayı taahhüt ancak işlemin %100 başarı ile sonuçlanmasını her zaman garanti edemez.

7- Mavidisk VERİ, vermiş olduğu teklifte belirtildiği üzere cihazda yapılacak işlemleri başarı ile yerine getirip, istenilen verileri süresinde kurtardıktan sonra, verisi alınan cihazın kendisi geri verilmeyebilir.

8- İhtiyaç duyduğunuz kritik anlarda zamanında hizmet almanın sizin için çok önemli olduğunun bilinciyle siz müşterilerimizle karşılıklı belirlediğimiz anlaşma gereği hizmet seviyesine bağlı olarak (Ücretsiz, Normal, Acil, vaya Ekspres Ananaliz), ve cihazınızın durumuna göre değişkenlik arz edebilen, en az 1 saat gibi çok kısa bir süre ile yurt dışına gönderme durumlarında azami iki aya kadar uzayabilen değişken sürelerde veri kurtarma hizmeti verilmektedir.

9- Analiz süresi bağlayıcı olmamakla birlikte cihazınız Mavidisk DATA’ya ulaşmasından itibaren ortalama 1(bir) iş günü, en fazla 3(üç) iş günü sürebilmektedir. Bahsi geçen süre Mavidisk DATA’nın belirlediği bir süre olmayıp bu süreyi cihazınızın durumu belirlemektedir. Bu süre cihazın fiziksel, yazılımsal durumuna göre tahmin edilen sürenin üzerine çikabilir ya da altında kalabilir dolayısı ile herhangi bir bağlayacılığı yoktur. Bahsi geçen veri kurtarma ve ücretsiz analiz süresince bu cihaz ve içindeki ihtiyacınız olan verilerden dolayi oluşacak garanti dışı kalma, iş gücü kaybi, maddi, manevi kayıplarınızdan Mavidisk DATA sorumlu tutulamaz.

10- Her türlü çift taraflı kargo gönderi ücretleri müşteriye aitttir. Müşteri tarafından “Karsi Taraf”, “Alici Ödemeli” vb. Mavidisk Veri’nın ödemesi şartı ile gönderilen kargo paketleri kabul edilmeyecektir.

11- Müşteri kargo esnasinda oluşabilecek hasarlara karsi güvenli bir paketleme yapmak zorundadir. Güvenli paketleme için websitemizdeki “sıkça sorulan sorular” bölümünde ilgili soru ve konulara ait detaylı bilgi verilmiştir.

12- Müşteri tarafından kötü ve hatalı paketleme sebebi ile cihazınızda oluşan veya oluşabilecek fiziksel hasarlardan Mavidisk Veri sorumlu değildir.

13- Taşıma sırasında oluşabilecek hasarlardan Kargo firmasi sorumludur. Bu sebeple, cihazınız size ulaştığında, kargo görevlisinin yanında, kargo paketini açmanızı ve içinden çıkan cihazların hasarsız olduğundan emin olmanızı önemle rica ederiz. Cihazda herhangi bir hasar olması durumunda, kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyebilirsiniz. Cihazlar kargo esnasında sigortalı olduğundan, oluşan hasarların tazmini kargo firmasına aittir.

14- Müşteri veri kurtarma ve/veya analiz hizmetlerinden vazgeçmiş olsa bile cihazin tarafınıza iadesi laboratuvar çıkışına bağlı olarak en az 2 gün ile 10 gün içinde yapılacaktır.

15- Zamanında teslim edilemeyen kargo ve kurye gönderilerinden dolayı meydana gelebilecek maddi, manevi kayıplardan Mavidisk Veri sorumlu değildir.

16- Müşteri cihazla birlikte veri kurtarma talep formunda öncelikli olarak kurtarılması istenen veriler hakkındaki tanıtıcı bilgileri (dosya ve klasör isimleri, dosya uzantilari v.b.) yazılı olarak bildirir.

17- Müşteri, Hizmet Sözleşmesi ile birlikte, Gizlilik Politikası ve Ücretsiz Analiz ve Fiyatlandırma Sözlemelerinde belirtilen şartları peşinen kabul etmiş sayılır ve Mavidisk Veri Kurtarma ve Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’ne bu bu sözleşmede belirtilen madde ve şartlarla ile ilgili her türlü idda, yükümlülük, hasar ve zararlarına (avukatlık ücretleri de dahil) ilişkin herhangi bir tazminat talep etmemeyi taahhüt eder.

18-Müşteri, herhangi bir cihazı Mavidisk VERİ’ya elden ya da kargo aracılığıyla teslim etmekle, Mavidisk VERİ şirketine ait websitesininde de belirtmiş olduğumuz işbu veri kurtarma ve analiz hizmetlerini detaylı olarak açıklayan, yukarıda belirtilen şartlari okumuş ve kabul etmiş sayılır.

– Eğer bu sözlesme şartlarini kabul etmiyorsanız, lütfen cihazınızı Mavidisk VERİ’ya ulaştırmayınız ya da teslim etmeyiniz.