Crypto Soruları

CryptoLocker – Özellikle online alışverişlerin hızla arttığı bugünlerde yeni bir virüs dalgası olarak ilk İngiltere’de, ardından ABD’de  ortaya çıktı ve şu sıralarda da tüm dünyaya yayılarak milyonlarca bilgisayara saldırdı . CryptoLocker ismini taşıyan fidyeci virüs önce bilgisayarlara kendini bulaştırıyor. Ardından bilgisayarlardaki kritik önemdeki dosyaları tespit edip bunları şifreliyor. Şifrelenen dosyayı açamayan kullanıcı ise hacker’ın eline düşüyo ve hacker de virüs şifreyi çözme karşılığında kullanıcılardan 100 ila 300 dolar arası bir ücret, fidye istiyor!

Ancak işi abartan virüs, internet üzerinden para akışında iz kalmaması için kullanıcılardan yeni sanal parabirimi Bitcoin, veya  MoneyPak gibi para ödeme araçları ile de isteyebiliyor. Böylece virüs arkasından iz bırakmadan fidyesini almış oluyor; zira Bitcoin para transflerlerinin internet üzerinden takibi çok daha zor.29dec901hbcu3

Her ne kadar güçlü bir antivirüs bu virüslerin önüne geçebilse de en iyi korunma şekli elbette internet üzerinden gelen her dosyayı açmamaktan geçiyor. Bu konuda uzman yazılımcı ekibimizle öncelik olarak sisteminize nasıl bulaştığının tespitini yapıyor, elimizdeki gerekli crypto çözücü linux tabanlı sistemler ile müşterilerimizi bu virüsten kurtarıyoruz.