Server sunucu Backup Sistemleri

Raid Yapısı kurulu harddiskler de  yazılım ve donanım hataları

Eğer RAID yapılandırmaları konusunda uzman değilseniz uzman ekip  desteği almadan kesinlikle  bir müdahalede bulunmamalısınız. Bir çok durumda müşterilerimizin kendi imkanları ile kurtarma çabaları ve yanlış müdahalelerinde dolayı veri kurtarma işlemleri uzamakta ve veri kayıpları yaşanmaktır.

Raid yapısı kurulu sistemlerde birinci öncelik sorunun yazılımsal veya donanımsal tespitini yapmaktır. İzlenmesi gereken yol, elimizde olan raid yapısı kurulu disklerin donanımsal anlamda sağlamlığının testini yapmak, sonrasında yazılımsal tarafta raid paritelerinin kontrolünü sağlamak ve bu işlemler tamamlandıktan sonra da gerekli donanımsal veya yazılımsal işlemlere başlamaktır.

Risk teşkil eden tüm veri kayıplarınızda, RAID yapısı fark etmeksizin çözüme ulaşabilirsiniz. RAID- 0, RAID- 1, RAID- 1E, RAID- 3, RAID- 4, RAID- 5, RAID- 6, RAID- 5E, RAID- 5EE, RAID ADG, RAID 0+ 1, RAID 10, RAID 50, RAID 51 sistemlerden ve HP Proliant tüm seriler, Dell Power Edge sunucular, IBM, Intel, Gateway, Sun, Seagate Black Armor, Synology, QNAP, LaCie, Iomega Storcenter, Drobo, Thecus, Buffalo Technology Link Station, NETGEAR Ready NAS, Western Digital Mybook, Proware depolama sistemleri kullanılarak, RAID data kurtarma çalışmaları yürütülür.

Eski & Yeni tip Backup kasetleri için veri kurtarma işlemleri

Travan, mm DAT, Exabyte 8mm, LTO ve farklı QIC biçimlerini kullanan sunucu ve kişisel bilgisayar kaset yedekleme sistemleri popülerdir ve verilerinizi korumak için gereklidir. Ancak bu kasetler arızalandığında durum normalde bir facia olur, çünkü bu kasetler çoğu zaman verilerin bulunduğu tek havuzdur. Ne yazık ki, çoğu zaman müşteriler eski ortamlarından geri yüklemek için orijinal kaset donanım veya yazılımına hala sahip olamayabiliyor.

Ateş, duman, aşırı sıcaklıklar, su gibi diş etkenlere maruz kalmak, hatta kaset kartuşunu düşürmek, dahili mekanizma hatası ve ya da bir kasetin dosyasındaki mantıksal okuma/yazma hataları veri kaybına neden olabilir. Kaset çözümünün doğası itibariyle bunlar, arşivleri depolamak için uzun zaman dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı ortamlar yanlış depolandığında veya ortamın kullanım ömründen daha uzun bir süre boyunca depolandığında bozulabilir, veri kaybına neden olabilir.

Aşağıda, kaset arızasının bazı tipik nedenleri sıralanmıştır:

Kaset sürücüsü hatası, kaset başlıklarını bozmuş

Kaset ortamı gerdirilmiş veya kopmuş

Ateş ve sudan kaynaklanan hasar Ortam yüzeyinde kir ve hasar

Kaseti yanlışlıkla yeniden biçimlendirme veya silme

Başlıkların yanlışlıkla üzerine yazılması

Kaset yedekleme yazılımı bozulması

Yaş veya yanlış depolamadan dolayı ortam bozulması

Kaset sürücüsünün veya yazılımının artık bulunmadığı eski kasetler

 

Desteklenen Biçimler ve Üreticiler

Örneğin EMC, Networker, CA BrightStore (ArcServe) ile UNIX tar ve cpio programları (ve daha birçoğu) gibi popüler yedekleme yazılımlarının tümü farklı dahili biçimler kullanır. SRS programlayıcıları, biçimi ne olursa olsun, her tipte kaset ortamını anlayacak ve bunlardan veri alabilecek uzmanlıkta eğitilir. SRS, aşağıdakiler de dahil, bu kaset ortamı biçimlerinden ve üreticilerden veri kurtarır:

DLT III, DLT IV, DLT-1, VS80, VS160 ve Süper DLT kaset

LTO 1, 2 , 3, 4, 5

4mm DAT biçimi DDS, DDS-2, DDS-3 ve DDS- DAT-72, DAT-160, DAT-320

Exabyte 8mm 112m ve 160m kasetler ve Mammoth 1 (Exabyte 8900), Mammoth 2

Sony IT ve AIT-2, AIT-3 AIT-4, AIT-5 ve SAIT

Travan TR-1, TR-3, TR-4 ve TR-5 kasetler

QIC kasetler

QIC Mini Kartuşlar

Tandberg SLR kasetler

ADR ve ADR2 kasetler

9 izli 800/1600/6250 bpi

Sonraki Parça

IBM 3480/3490/3592 kasetler

 

Kaset Yedekleme ve Dosya Biçimleri

NT Yedekleme ve Symantec (Seagate/Veritas), Windows için BackupExec, NetWare için Backup Exec gibi Microsoft Kaset Biçimi (MTF) uygulamaları

Novell’in Sbackup ve Palindrome’un Backup Director’u gibi Sistemden Bağımsız Veri Biçimi (SIDF) uygulamaları

IBM Tivoli TSM

Computer Associates, Brightstore (Arcserve)

NT için Previos/Stac Replica Backup, NetWare

EMC (Legato) NetWorker (tüm platformlar)

Symantec (Veritas) NetBackup, unix tar, cpio, fbackup, fsdump ve ufsdump arşivleri

Compaq/DEC VMS Yedekleme

Commvault Galaxy/Simpana

 

NAS Veri  Kurtarma

NAS nedir? NAS sunucular birbirinden bağımsız bir çok hard disk grubunun birbirine entegre olarak bağlanması ile oluşturulan, geniş depolama alanları yaratan ürünleridir. Bu alanlara  NAS yani Network Area Storage denilmektedir. Bu cihazları yöneten dosya ve yetkilendirme sistemleri ve sunucuları, unix, linux, windows tabanlı yönetim sistemleri olmaktadır.

Büyük kurum ve firmaların veri yapı ve tabanlarının büyümesi, kullanıcı sayılarının giderek artması, firma ve kuruluşları server alt yapılarını destekleyecek dosya sunucu ürünlerini kullanmalatını zorunluluk haline getirmiştir. Nas sistemleri, RAID  ile desteklenmesi, güvenilirliği, yedekliliği, kurtarma seçeneklerinin olması yanı sıra işletme maliyetlerini oldukça düşürmesi sebebiyle de büyük şirketlerce daha çok tercih edilmektedir..

Bir çok hard disk üreticisi artık piyasaya farklı  NAS üniteleri, NAS sunucuları sunmaktadır. D-link, Lenova, Lacie, Qnap gibi genelde linux alt yapısı ile çalışan markalar nas sunucuları, Seagate, Western Digital, gibi hard disk markalar da networkte çalışan ürünleri pazara daha uygun fiyatlara sunduklarından, orta ölçekli işletmeler de, artık bu gibi ürünleri edinmek için eskisi gibi büyük bütçeler ayırmak zorunda değiller.

 

Ürün çeşitliğinin artması, maliyetlerin düşmesi ile birlikte piyasada oldukça kullanılmaya başlayan ürünler bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir .Bunların en başında veri kayıpladır. RAID yapısını kullanan sistemler yapı itibari ile çabuk bozulmasalar bile içinde barındırdıkları hard disklerin bozulması sebebiyle RAID yapısı da bozulduğundan veri kayıpları yaşanmaktadır. NAS  sunucular da diğer bütün sunucularda olduğu gibi kendi dosya sistemlerini içinde barındır ve kendilerine özel şifreleme sistemleri kullananılmaktadır.

Her veri kaybında olduğu gibi öncelikle sisteme ilk müdahale çok önemlidir. Veri kurtarma işleminde aşamalar sırasıyla; öncelikle yapılacak analizde arızanın kaynağını bulunulması, sonrasında arızası giderilen hard disk yada hard disklerin imajlarının alınması, RAID yapısının onarılması, bozulan paritelerin yeniden oluşturulması yada düzeltilmesi ve en son olarak da aynı RAID yapısının sanal bir ortamda çalıştırılıp gerektiğinde şifreleme yapısının çözülerek veri kurtarma işleminin sonlandırılması aşamalarıdır.

Çoğu veri kurtarma firması böylesine karmaşık sistemlerinin nasıl müdahale edebileceklerini bilmedikleri gibi web sayfalarında san sistemlerinden dahi veri kurtarabildiklerini söylemektedirler. Aslında bakıldığında birbirine fiber veya iSCSİ ile bağlanmış büyük NAS sunucu ağlarına verilen isim olan SAN sistemlerden veri kurtarma işlemi yapılamaz. NAS sunucularından yapılır.

Veri kurtarma hizmeti almayı düşündüğünüz firmaya çok dikkat etmelisiniz. Özellikle labavatuar ortamlarını görmenizi, clean room şartlarına bakmanızı tavsiye ederiz.  Yanlış yapılacak müdahale bilgilerinizin kalıcı olarak kaybolmasına sebep olabilir,veya çok yüksek maliyetler ile sizi karşı karşıya getirebilir.

Mavidisk Data Kurtarma Şirketi NAS veri kayıplarında doğru çözümü sağlamakta ve verilerinizi sorunsuz kurtarmaktayız.

Server (sunucu) veri kurtarma hizmetleri

Büyük firma ve kuruluşların verilerini  güvenli bir şekilde kurdukları Server sistemlerinde (Sunucu)  zamanla donanımsal veya yazılımsal arızalar ya da elektirik kesintisi su baskını gibi vb. dış faktörlerden kaynaklı nedenlerden dolayı bozulmalar meydana gelebilir.  Olabilecek tüm olumsuz şartlara rağmen verileriniz tamamen kaybolmaz. Linux, Microsoft Server 2003, 2008, 2012 yazılımlarında profesyonel anlamda veri kurtarma hizmeti verdiğimiz laboratuvarımızda sorunlu server sistemlerinden dataları alabilmekteyiz. HP, IBM, Lenovo, Dell, Fujitsu, Snc, Casper, Intel gibi tüm marka server cihazlarında veriler sorunsuz olarak alınmaktadır. Mavidisk Data Kurtarma Şirketi olarak %100 tozsuz temiz odada (clean room) gerçekleştirdiğimiz işlemlerde %100 e yakın başarı oranına sahibiz.

SCSI Veri Kurtarma

SCSI, Small Computer System Interface’in (Küçük Bilgisayar Sistem Arabirimi) kısaltmasıdır ve “skazi” diye okunur. PC’ler, Apple bilgisayarlar, Unix sistemler tarafından çevre birimlerini sunuculara ve iş istasyonlarını sisteme bağlamak için kullanılan bir paralel arabirim standardıdır. SCSI arabirimleri yapıları gereği çoklu erişim için uygun olmaları ve çok daha hızlı veri aktarım sağladıkları için günümüzde profesyonel uygulamar için sunucularda ve iş istasyonlarında kullanılır.

SCSI arabiriminin IDE arabirimine göre en büyük avantajı, farklı çalışma mantığının olması, asenkron çalışmasıdır. Aynı kontrolcüye bağlı SCSI cihazlar IDE cihazlarda olduğu gibi birbirlerinin performansından ve veri aktarımından çalmazlar. SCSI arabirimi için kullanılan “SCSI Host Adapter” kartlar, üzerlerinde veri aktarımını düzenlemek için ayrı bir işlemci ve çoğu zaman da tampon olarak kullanmak için ek bir bellek bulundururlar. Bir başka deyişle, veri taransferi, işlem yaparken IDE gelen komutları işlemciye yaptırırken, SCSI kendi üzerindeki kontrolcüye yaptırır. Bu yüzden SCSI diskler sisteme IDE disklere göre çok daha az yük bindirirler, dolayısı ile de çalışma ömürleri IDE disklerden çok daha uzundur. Erişim süresinin de daha az olmasından dolayı özellikle video montajı gibi sisteme çok ağır yük bindiren ve verilerin sabit bir hızda kesintiye uğramadan aktarılması gereken uygulamalarda SCSI diskler IDE disklerden çok daha üstündür.

SCSI disklerin bir avantajı da. Bir IDE diskte bir dosyaya aynı anda iki kaynak ulaşmak isterse performans çok düşer ama SCSI disklerde bu performans düşüşü IDE disklerdeki gibi abartılı boyutlarda olmaz ki bu da sunucularda kullanılmaları için tercih sebebidir. Paralel ATA ile kanal başına sadece iki cihaz kullanılabilirken, SCSI arabirimiyle her kanala 15 taneye kadar cihaz bağlanabilir. Bu sayı sunucuların ihtiyaçlarını düşünürsek yine sunucularda kullanılmaları için ayrı bir tercih sebebidir.

SCSI yapılı harddiskler’de doğru analiz çok önemlidir; SCSI’lerde deneme  yanılma şansınız  yoktur. Yapılabilecek yanlış müdehale dataları geri dönüşü olmayacak bir şekilde kaybetmenize sebep olur. Mavidisk Data Kurtarma Şirketi olarak uzman ekibimiz ve gerekli alt yapıya sahip teknolojimiz ile size bir telefon yakınlıktayız.