Hybrid Hard Disk – HHD Veri Kurtarma

SSDHDD

Hard disk üretici firmalarının SSD harddisklere alternatif ürün olarak geliştirmesi sonucu ortaya çıkmış olan Hybrid hard diskler, geleneksel manyetik hard diskler ile SSD karışımı karma bir disk sistemine sahiptirler. Hybrid hard disklerde manyetik okuyucu, motor gibi hareketli aksamların yanı sıra SSD hard disklerde bulunan yüksek kapasiteli ram bellekler kullanılmaktadır. Çalışma mantığı olarak işletim sistemleri gelen ham datayı swap alanının manyetik kısmında değil de, elektronik kısmında tuttuklarından, belleklerin okuma ve yazma hızları manyetik alana göre daha hızlıdır. Ham bilginin manyetik kısım yerine elektronik kısımda tutulması sabit diskin mekanik aksamı harekete geçmeyeceğinden daha az güç tüketimi, daha hızlı erişim süresi ve performans artışı sağlamaktadır.

HHD yapısal olarak; sürekli kullanılan dosyaları işletim sisteminde içinde barındırdığı yüksek kapasiteli bellekler üzerine tutması sebebiyle performansları SSD harddisklerden daha  yüksektir. Ayrıca geniş kapasite sağlaması ve fiyatlarının uygun olması ile de daha fazla tercih edilmeye başlamışlardır.

Hybrid hard diskler, sürekli çalışan büyük kapasitedeki dosyalarını bellekler üzerinde tutması sebebiyle de normal hard diskler ve SSD disklerden daha komplike, daha da karışık bir yapıya sahiptirler. Dolayısı ile bu disklerde veri kaybolması durumunda çok iyi bir laboratuvarın yanı sıra, yüksek mühendislik ve tecrübeli kişilerden oluşmuş bir veri kurtarma firması ile çalışmak gerekir. İki hard disk yapısının birleşmesi ile ortaya çıkan Hybrid hard disklerin bir çok organı diğer hard disklerden farklı olduğundan veri kurtarma işlemleri de daha komplikedir ve mühendislik bilgisine ihtiyaç vardır. Sadece kafa değiştiren yada sadece yazılımsal sorunları çözen veri kurtarma firmaları bu tip arızalarda doğrudan ne yapacağını bilemezler.

Mavi Veri Kurtarma Bilişim Hiz Tic Ltd Şti. Şirketi  olarak Hybrid hard disklerinizin veri kayıplarında doğru çözümü sağlamakta ve verilerinizi sorunsuz kurtarmaktayız.