SCSI Veri Kurtarma

SCSI, Small Computer System Interface’in (Küçük Bilgisayar Sistem Arabirimi) kısaltmasıdır ve “skazi” diye okunur. PC’ler, Apple bilgisayarlar, Unix sistemler tarafından çevre birimlerini sunuculara ve iş istasyonlarını sisteme bağlamak için kullanılan bir paralel arabirim standardıdır. SCSI arabirimleri yapıları gereği çoklu erişim için uygun olmaları ve çok daha hızlı veri aktarım sağladıkları için günümüzde profesyonel uygulamar için sunucularda ve iş istasyonlarında kullanılır.dell_35_scsi_drive_rescale_1

SCSI arabiriminin IDE arabirimine göre en büyük avantajı, farklı çalışma mantığının olması, asenkron çalışmasıdır. Aynı kontrolcüye bağlı SCSI cihazlar IDE cihazlarda olduğu gibi birbirlerinin performansından ve veri aktarımından çalmazlar. SCSI arabirimi için kullanılan “SCSI Host Adapter” kartlar, üzerlerinde veri aktarımını düzenlemek için ayrı bir işlemci ve çoğu zaman da tampon olarak kullanmak için ek bir bellek bulundururlar. Bir başka deyişle, veri taransferi, işlem yaparken IDE gelen komutları işlemciye yaptırırken, SCSI kendi üzerindeki kontrolcüye yaptırır. Bu yüzden SCSI diskler sisteme IDE disklere göre çok daha az yük bindirirler, dolayısı ile de çalışma ömürleri IDE disklerden çok daha uzundur. Erişim süresinin de daha az olmasından dolayı özellikle video montajı gibi sisteme çok ağır yük bindiren ve verilerin sabit bir hızda kesintiye uğramadan aktarılması gereken uygulamalarda SCSI diskler IDE disklerden çok daha üstündür.

imagesSCSI disklerin bir avantajı da, bir IDE diskte bir dosyaya aynı anda iki kaynak ulaşmak isterse performans çok düşer ama SCSI disklerde bu performans düşüşü IDE disklerdeki gibi abartılı boyutlarda olmaz ki bu da sunucularda kullanılmaları için tercih sebebidir. Paralel ATA ile kanal başına sadece iki cihaz kullanılabilirken, SCSI arabirimiyle her kanala 15 taneye kadar cihaz bağlanabilir. Bu sayı şirketlerin ihtiyaçlarını düşünürsek, SCSI disklerin niye sunucularda daha fazla tercih edildiklerini açıklayan ayrı bir avantaj sebebidir.

SCSI yapılı harddiskler’de doğru analiz çok önemlidir; SCSI’lerde deneme  yanılma şansınız  yoktur. Yapılabilecek yanlış müdehale dataları geri dönüşü olmayacak bir şekilde kaybetmenize sebep olur. Mavdisk Data Kurtarma Şirketi olarak uzman ekibimiz ve gerekli alt yapıya sahip teknolojimiz ile size bir telefon yakınlıktayız.