SSD Disk Kurtarma

Ssd yani Solid State Device hard diskler, “katı durum diski” yeni teknolojilerin gelişimine paralel, ilk olarak Samsung tarafından geliştirilmiş veStorageReview-Intel-SSD-DC-S3700-Circuit-Board-Bottom geleneksel hard disklerin yerine kullanılması için üretilmiş daha hızlı kullanışlı disklerdir. Hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulurlar. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma, yazma kafası tarafından okunurlar. İçerisinde milyonlarca hücreden oluşan yapıya sahip SSD’leri, HDD sistematiğinden ayıran fark, manyetik yapı yerine belleklerin kullanılmasıdır. SSD’lerde veriler, tıpkı bilgisayarlardaki RAM’ler gibi hızlı çalışan, bünyesinde çok sayıda depolama hücresi taşıyan NAND bellek yongalarında (NAND flash chip) saklanır.

Yapısal olarak optik medyalarla kıyasladığımızda, SSD hard diskler içinde motor okuyucu kafa aksamları olmadığı için daha küçük boyutta, daha hafiftirler. Mekanik olarak da daha düşük güç tüketip, daha az ısı ürettiklerinden pil kullanımında daha tasarruflu ve gürültüsüzdürler. Optik medyalarla işlevsel olarak kıyasladığımızda ise, SSD harddisklerin okuma ve yazma gecikme süreleri daha düşük, dosyalara erişim hızı çok daha yüksektir. Yine bu nedenle, daha fazla performans verdiklerinden, SSD’ler özellikle oyun ve uygulamalarda kullanım tercihidirler.

newPCBSSD hard disklerin manyetik alan ve statik elektriğe karşı mekanik hard disklerden daha dayanıksız olması, daha az sayıda işlem, yazma-silme ömrü bulunması, daha pahalı olmaları gibi dezavantajları da vardır. Daha hassas yapılarının olması, kodlama hataları, kodlama varyasyonları, chip hatası gibi olası arızalar sebebiyle, SSD hard disklerde de veri kaybı yaşanabilmektedir. Diğer yandan SSD’lerde kurtarma süreçleri de normal hard disklerin kurtarma süreçlerinden daha uzun ve karmaşık olabilmektedir. Sürekli artan deneyimiz yanında, kullanmış olduğumuz yazılım ve alt yapımızı gelişen teknolojilere paralel yenilememiz sayesinde bu gibi arızalardaki başarı oranımız her geçen süre daha da yükseltmektedir.

Donanımsal veya yazılımsal sorunlar, virüs, kullanıcı hatası, verilerin yanlışlıkla ya da bilerek silinmesi gibi sebeplerle SSD hard disk kullanmış cihazlarınızda kaybettiğiniz bilgilerinizi, ulaşılamadığınız dosyalarınızı en kısa sürede kurtarıyor, Mavi Data Kurtarma Şirketi olarak kayıp verilerinize en güvenilir şekilde tekrar ulaşmanızı sağlıyoruz.