Veri Kurtarma işlemi için niye Mavidisk Data Kurtarma’yı tercih etmeliyim; diğer veri kurtarma ve bilgisayar şirketlerinden farkınız nedir?

2006 yılından beri veri bilişim sektöründe hizmet veren Mavidisk Data Kurtarma sadece veri kurtarma ile ilgili konularda uzmanlaşan, sadece bu konuya odaklananan ve uluslararası standartlarda kurumsal hizmet veren bir laboratuvardır. Deneyimli teknik elemanlarımız gerek cihaz gerek ilgili programlar hakkında yoğun eğitim almış, sertifikalı uzmanlardır. Diğer yandan şirketimiz hazır cihaz ve programların yanında konuyla ilgili kendi yazılım ve çözümlerini geliştirmiştir ve bu işi yaptığını belirten ancak alt yapıları yetersiz kalan bir çok firmaya da arka planda hizmet vermektedir. Data kurtarma konusunda birinci elden uzman, doğru ve en son teknoloji hizmeti almak bizi tercih etmeniz için en önemli unsurlar olacaktır.

Yedeklenmemiş ve format atılmış bilgisayardan, harddiskten veriler kurtarılabilir mi?

Evet. Eğer cihaza sadece format atılmışsa veriler %100 başarı oranıyla kurtarılır. Eğer format işleminden sonra aynı bilgisayar ya da harddiske tekrar işletim sistemi kurulduysa , bu formatlanmış yani silinmiş eski verilerin üzerine yeni veriler yazılmış, yeni bilgiler yüklenmiş demektir. Bu durumda dahi verilerin tamamı kurtarılabilir ancak tavsiye edilen formattan sonra kişisel çabalarla cihaz üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması ve özellikle otomatik veri kurtarma programları kullanılarak yeni veri yüklenmemesidir.

Herhangi bir darbeye maruz kalmış ya da fiziksel hasar görmüş harddiskten veriler kurtarılabilir mi?

Evet. Fiziksel hasar görmüş harddiskten ya da herhangi bir veri depolama ortamından veri kurtarmak teorik olarak mümkündür ancak veri kurtarma süreci ve maliyeti hasarın boyutu ile orantılı olarak değişkenlik arz edebilir. Tercih etmeniz durumunda Mavidisk Data Kurtarma tarafından ücretsiz analiz edilmesi için hasarlı diskinizi başka bir işleme, özellikle herhangi bir enerji yüklemesine tabii tutmadan, kişisel çabalarınızla ya da otomatik veri kurtarma programlarıyla diskiniz üzerinde olası daha fazla hasara yol açmadan, şirketimize gönderebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Veri Kurtarma işlem ücretnizi nedir, maliyeti nasıl hesaplanır?

Mavidisk Data Kurtarma, tarafımıza ulaştırılan hasarlı ya da veri kaybına uğramış veri ortamlarının arıza tespiti ve ön incelemesi için herhangi bir analiz ücreti talep etmemektedir. Ücret bilgisi arıza tespiti yapılmadan kesinlikle verilmemektedir zira müşteri ya da kullanıcı tarafından hasar ve arıza hakkında verilen ön bilgiler yanlış, yetersiz veya eksik olabileceği gibi çoğu zaman da önceden tahmin edilemeyen başka hasar ve problemlerle de karşılaşılabilmektedir. Arıza ve hasar durumu, kurtarma işleminin zorluğu, kullanılacak teçhizat, yazılımlar, metod ve ek malzeme (sarf olarak kullanılacak donör disk sayısı, vb.) ile tahmini harcanacak süre hesaplanılarak ücretlendirme yapılmakta ve onayınıza müteakip veri kurtarma süreci başlatılmaktadır. Diğer yandan, Mavidisk Data Kurtarma kesinlikle verilerin içeriği ve kıymetine göre ücretlendirme yapmamaktadır.
Veri kurtarma taban fiyatımız 100 USD’dir.

Veri Kaybı Nedir?

Günümüzde kişisel ve kurumsal verilerin büyük bir kısmı bilgisayar sistemlerine işlenmekte ve bu veriler bilgisayar sistemlerinde manyetik (hard disk, disket, teyp, yedekleme kartuşları vb.), optik (CD, DVD) veya elektronik (flash disk, usb hafıza kartları vb.) tabanlı veri depolama ortamlarında saklanmaktadır. Bu veriler depolama ortamlarında düzenli ve mantıksal bir dosyalama sistemi içerisinde tutulurlar. Bu dosyaların içindeki bilgilerin ya da dosyalama sisteminin düzeninin, mantıksal diziliminin bir kısmının ya da bütününün silinmesi, bozulması ya da veri depolama ortamlarının fiziksel olarak arızalanması yada hasar görmesi sonucunda verilerin erişilemez hale gelmesine Veri Kaybı denilmektedir.

Veri Kurtarma Nedir?

Manyetik, elektronik, optik ya da fiziksel arıza veya hasarlar sebebiyle, silinmiş, bozulmuş erişilemez durumdaki verilerin özel yazılımlar, cihazlar ve nitelikli steril ortamda, gerekli olması durumunda yedek parça ve donör veri depolama üniteleri kullanılarak geri getirilmesi yöntemine Veri Kurtarma denilmektedir. Ülkemizde kısmen Data Kurtarma ya da Bilgi Kurtarma olarak da ifade edilen bu kavramın İngilizce aslı Data Recovery’dir.

Analiz sonucunda kurtarma işlemi için belirlenen ücreti onaylamazsam ne olur?

Analizimiz sonrasında eğer belirlediğimiz veri kurtarma ücretimizi onaylamazsanız hiç bir ücret ödemeden cihazınızı iade alabilirsiniz. Ancak şirketimize veri kaybı olan ortamınızı göndermeden önce lütfen kayıp verilerinizin önemi ve değeri ile ilgili doğru ve iyi bir değerlendirme yapmanızı rica ederiz. Zira analiz işlemleri için harcanan emek ve çabaların boşa gidebileceğini ve kayıp verilerinin kurtarılmasını bekleyen sıradaki diğer müşterilerin de mağdur olabileceklerini hatırlatmak isteriz.

Kaybolan bilgilerimi, zarar görmüş datalarımı internet üzerinden otomatik veri kurtarma programları yükleyerek kendim kurtarabilir miyim? Siz hangi veri kurtarma programlarını tavsiye edersiniz?

Veri kurtarma işlemi sanılanın aksine hazır cihaz ve programlarla yapılan bir işlem değildir. Ne yazık ki, gelen data sonuçlarının ne derece de güvenilir ve ne kadarının başarılı olarak kurtarıldığı konusunda verilerinizin herbirini kontrol etmeden bu işlemden emin olamazsınız. Bazı otomatik veri kurtarma programları başarılı bir şekilde tarama yaparak, ve tarama sonucunda gelen dosyaları farklı bir ortamda listeleyerek kayıt edip, yedekliyebiliyor ve sadece bazı veri kayıplarında iyi sonuçlar elde edebilmektedirler. Nitekim çoğunlukla bu gibi kurtarma yazılımları tarama yaptığı alanlar üzerine yazma yaptığı için diskinizdeki verilerinize zarar verme ihtimalini artırdığından, verilerinizi bir daha geri dönmeyecek hale de getirebilmektedir. Özellikle sürekli güncellenen dosyalarda ve veri tabanı dosyalarında işe yarar sonuç elde etme ihtimalleri çok azdır. Dolayısı ile hiç bir veri kurtarma programını tavsiye etmiyor, verileriniz sizin için önemli ise bu tarz programlardan uzak durmanızı, bu konularda profesyonel teknik donanıma sahip, uzman ekibi olan Mavidisk Data Kurtarma gibi firmalara başvurmanızı öneriyoruz.

İnternet üzerinden yüklenen otomatik veri kurtarma programları hangi durumdaki veri kayıplarını kurtarmada başarılı olabilir?

  • Veri depolama ortamının fiziksel olarak (yaşlanmaya bağlı yıpranma, disk yüzeyindeki korozyonlar, düşme, çarpma, disk çalışırken ani hareketlerden kaynaklı, motor sıkışması, okuyucu kafa ve/veya elektronik kart vb. donanımsal arıza) hasar görmemişse,
  • Dış etken (çalışma sıcaklığının aşırı yüksek veya nemli ortam olması vb.) kaynaklı problemlerden dolayı herhangi bir hasar oluşmamışsa,
  • Veri depolama ortamındaki sistem alanı (dosyanın adı, özellikleri vb. dosya tanımları ile yani bilgisayar ilk açıldığında başlangıç yerini gösteren tanımlama bilgisinin olduğu dosya ve klasör adlarının ve özelliklerinin olduğu alan) hasar görmemişse,
  • Veri depolama ortamındaki veri alanı (dosyaların oluşturduğu kümeler, ardışıklık, klasör kümeleri bütünlüğü) hasar görmemişse,
  • Diskin manyetik plaka yüzeylerinde (çizik vb.) hasar oluşmamışsa;Veri kaybı olan ortamdaki yapının orijinal halini bozmamak kaydı ile otomatik veri kurtarma programları nispeten başarılı olabilmektedir.

Gizlilik politikanız hakkında bilgi verir misiniz?

Gerek size ait kişisel bilgileriniz, gerekse de teslim etmiş olduğunuz cihazlarınızdaki tüm verileriniz ilgili yasalara ve gizlilik ilkelerine uyumlu bir şekilde özel ve gizli tutulmakta, başkası tarafından kullanılması veya görüntülenmesine kesinlikle izin verilmemekte, istemeniz halinde Gizlilik Sözleşmesi tarafımızdan imzalanmaktadır. Veri kurtarma işlemine tabii tutularak kurtarılmiş ve size tutanakla teslim etmiş olduğumuz her türlü veri ve bilgileriniz 15 gün süresince yedekleme ünitelerimizde en güvenilir şekilde saklanmakta, bu süre sonunda otomatik olarak tamamiyle silinmektedir. Ancak istemeniz halinde kurtarılmış verilerinizi teslim alır almaz da verileriniz derhal sistemimizden silebilmekteyiz.

Kurtarmış olduğunuz verileri sizden nasıl teslim alabilirim?

Sizin getireceğiniz/göndereceğiniz harddisk, usb bellek, yedekleme ünitesine kayıt edilir.Diskinizden, usb bellek, yedekleme ünitesine veya başka bir veri depolama cihazından kurtarılan veriler ilk önce server üzerinden kullanıcıya gösterilmektedir. Onay vermenize müteakip, kurtarılmış verileriniz boyutuna göre sizin temin edeceğiniz harddisk, harici bir disk, usb bellek, ya da başka bir yedekleme ünitesine kopyalanarak tarafınıza teslim edilmektedir.İsteminiz halinde sizin adınıza yeni bir yedekleme ünitesi Mavidisk Data Kurtarma tarafından temin edilmektedir. Eğer dataların boyutu uygunsa, yine istenmesi halinde elektronik posta eklentisi ve web ftp ile de bilgilerinizi gönderilebilmekteyiz.

Kargo veya kurye ücreti kime aittir?

Şirketimiz kurtarma yapılacak veri saklama cihazlarına yapılacak analizler için herhangi bir başlangıç analiz ücreti almadığından çift yönlü kargo, kurye ücreti cihaz sahibine aittir. Mavidisk Data Kurtarma karşı ödemeli gönderilmiş paketleri kabul etmemektedir

Cihazımı kargo yada kurye ile gönderirken nelere dikkat etmeliyim?

Kargo paketlerinizi iletişim sayfamızda bulunan adres ve telefon bilgilerimizi ve size ait bilgilerinizi eksiksiz yazarak gönderiniz. Lütfen şirketimize kargo ile cihazınızı gönderirken, mutlaka iletişim sayfamızda bulunan formu doldurarak şirketimize haber vermeyi unutmayınız.
Eğer şahıs yada şahıs şirketi iseniz TC kimlik numaranızı ve vergi dairenizi yazınız. Eğer şirket iseniz şirketinizin resmi ünvan-adres-vergi bilgilerini iletişim bilgilerinize ek olarak yazıp, lütfen göndereceğiniz kargo paketi ile ilgili mutlaka irsaliye düzenleyiniz. Hatırlatmak isteriz ki, son zamanlarda artan maliye kontrolleri sırasında kargolar için sevk irsaliyesi düzenlenmemesi yada irsaliye üzerinde eksik bilgi olması durumunda karşılıklı olarak para cezaları ile karşı karşıya kalabileceğimizden, irsaliye konusuna özellikle dikkat edilmesini rica ediyoruz.
Kargo ile göndereceğiniz cihazınızın paketlemesinin çok iyi yapılması, gereken önem ve itinanın gösterilmesi gerekmektedir. Veri depolama cihazları son derece hassas yapıya sahip olduklarından, nakliye ve depolama sırasındaki olası darbe, sarsılma, ısınma, ıslanma, tozlanma gibi dış ortam, statik, elektrik ve fiziksel hasarlara maruz kalmayacak şekilde paketleme yapılmalıdır. Cihaz boyutuna uygun bir kutuya yerleştirilmeli, kutu içerisine kırılmayı ve bükülmeyi önleyecek şekilde muhafaza edebilecek, ıslanma ve tozlanmayı da engelleyecek paketleme malzemeleri kullanılmalıdır.
Gönderi süresi ve şartları ile ilgili bilgileri öncesinde sorgulamak kaydı ile, kurye veya kargolarınızı mutlaka bilinen, güvenilir kurye yada kargo firmaları ile göndermeniz, gönderi sonrasında da kurye gönderinizi takip etmenizi tavsiye ediyoruz. İletişim sayfamızdaki forma bu takip numaranızı da belirtmenizde büyük yarar olacaktır. Şehirlerarası otobüsler ile gönderilecek cihazlar tarafımızdan teslim alınmamaktadır.